Uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda iespējams saņemt arī pēc bērna pilngadības sasniegšanas, ja bērns:

  • nav sasniedzis 21 gada vecumu
  • turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību
  • negūst ienākumus vismaz minimālās mēneša darba algas apmērā

Uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda nevar saņemt, ja bērns turpina iegūt augstāko izglītību.

Ja pilngadību sasniegušais bērns mācās Latvijā, tad papildus dokumenti par izglītību nav jāiesniedz. Ziņas par to, vai bērns turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija iegūst no Valsts izglītības informācijas sistēmas.

Ja pilngadību sasniegušais bērns mācās ārvalstīs, tad papildus iesniegumam par uzturlīdzekļu izmaksu jāiesniedz arī ārvalsts izglītības iestādes izsniegts dokuments, kas apliecina, ka bērns ārvalstī turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību.

  • Dokumentā jānorāda:
    1. iestādes nosaukums un valsts, kurā tiek iegūta izglītība;
    2. mācību uzsākšanas un mācību beigu datums ārvalsts izglītības iestādē;
    3. iegūstamās izglītības veids un pakāpe.
  • Dokuments derīgs iesniegšanai fonda administrācijā divus mēnešus pēc tā izsniegšanas.
  • Ja dokuments sagatavots svešvalodā, tam pievienojams tulka apliecināts tulkojums.
  • Ja dokuments nav izsniegts Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīs, Šveices Konfederācijā vai Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē, papildus nepieciešama dokumenta legalizācija vai apliecinājums apostille. Vairāk informācijas par ārvalstīs izsniegtu dokumentu izmantošanu Latvijā Ārlietu ministrijas mājaslapā.

Ārvalsts izglītības iestādes izsniegtais dokuments jāiesniedz Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijai katru gadu līdz 31. oktobrim.

Ja bērns pārtrauc vai pabeidz mācības vai gūst ienākumus ārvalstīs vismaz Latvijā noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā, par to triju darbdienu laikā jāinformē Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija, iesniedzot attiecīgu iesniegumu.

Uzturlīdzekļu savam uzturam pilngadību sasniegušais bērns var prasīt pats viena vai abu vecāku vietā. Iesniedzot iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu, jānorāda, kurš no vecākiem (vai abi) nemaksā uzturlīdzekļus.

Lai pieteiktos uzturlīdzekļiem, pilngadību sasniegušajam bērnam jāiesniedz iesniegums par uzturlīdzekļu izmaksu. Vienkāršākais veids kā pieteikties uzturlīdzekļu saņemšanai, ir izmantojot portāla www.latvija.lv e-pakalpojumu: Pieteikšanās uzturlīdzekļu saņemšanai 

Piemērs: Bērns dzīvo ar māti un tēvs uzturlīdzekļus nemaksā. Māte saņem uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda. Bērns kļūst pilngadīgs, bet joprojām dzīvo ar māti un mācās 11. klasē. Sasniedzot pilngadību, bērns var vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā ar pieteikumu uzturlīdzekļu saņemšanai, lai turpmāk pats saņemtu uzturlīdzekļus tēva vietā.

 

Uzturlīdzekļi pēc bērna pilngadības sasniegšanas var tikt izmaksāti arī bērna vecākam, bet tikai tādā gadījumā, ja pamatojoties uz tiesas spriedumu vai notariāli apstiprinātu vienošanos ir noteikts, ka otram vecākam uzturlīdzekļi ir jāmaksā līdz bērns spēj sevi apgādāt (nevis līdz bērna pilngadībai). Tomēr bērns joprojām var prasīt, lai uzturlīdzekļi turpmāk tiek izmaksāti viņam nevis vecākam.

Piemērs: Ar tiesas spriedumu noteikts piedzīt no tēva uzturlīdzekļus par labu mātei līdz bērns spēs sevi apgādāt. Tēvs uzturlīdzekļus nemaksā, tāpēc māte saņem uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda.  Bērns kļūst pilngadīgs, bet joprojām dzīvo ar māti un mācās Latvijā 11. klasē. Sasniedzot pilngadību, uzturlīdzekļu izmaksa no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiek turpināta bērna mātei. Papildus dokumenti ne mātei, ne bērnam Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā nav jāiesniedz.

Uzturlīdzekļi pēc bērna pilngadības sasniegšanas var tikt izmaksāti arī bērna aizgādnim, ja ar tiesas nolēmumu bērnam ir ierobežota rīcībspēja vai nodibināta pagaidu aizgādnība. Aizgādni pamatojoties uz tiesas nolēmumu ieceļ bāriņtiesa.

Piemērs: Bērns dzīvo pie aizgādņa un vecāks (vai abi) uzturlīdzekļus nemaksā. Sasniedzot pilngadību, bērna aizgādnis var vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā ar pieteikumu uzturlīdzekļu saņemšanai, lai turpmāk saņemtu uzturlīdzekļus bērna uzturam vecāka (vai abu) vietā.